تبلیغات
پـایـگاه عـاشـقـان مـهـدی(عـج) - علت چهارم غیبت امام زمان ، امتحان مؤمنان(حتما بخونید)" بسم الله الرحمن الرحیم "

امام صادق علیه السلام: ألا و إن شیعتنا یقعون فی فتنة و حیرة فی‏ غیبته‏ و هناك ثبت على هداه المختصون اللهم أعنهم على ذلك‏ [1]

شیعیان در زمان غیبت ما، در حیرت و آزمایش قرار مى ‏گیرند، و در آنجاست كه خاصان در هدایت و راه خود ثابت مى ‏مانند، بار خدایا آنان را یارى كن.

1ـ طرح مسئله

تمام انسان ها بواسطه وجود امام زمانشان مورد امتحان خداوند قرار می گیرند. که مجال بحث تفصیلی در این نوشتار نیست. بلکه به تناسب بحث علل غیبت به این مسئله تأکید می شود که یکی از سخت ترین امتحان مربوط به امتحان در زمان غیبت می شود که به روایات آن اشاره می شود.

2ـ روایات امتحان در زمان غیبت

1 ـ امام کاظم علیه السلام : إذا فقد الخامس من ولد السابع فالله الله فی أدیانكم لا یزیلنكم أحد عنها یا بنی لأنه لا بد لصاحب هذا الأمر من غیبة حتى یرجع عن هذا الأمر من كان‏ یقول به إنما هی محنة من الله عز و جل امتحن‏ الله‏ بها خلقه و لو علم آباؤكم و أجدادكم دینا أصح من هذا لاتبعوه فقلت یا سیدی من الخامس من ولد السابع قال یا بنی عقولكم تصغر عن هذا و أحلامكم تضیق عن حمله و لكن إن تفتشوا فسوف تدركوه [2]

هنگامى كه فرزند پنجمى از امام هفتم غائب گردد پناه به خدا، دور نكند شما را احدى از دینتان، فرزندم چاره‏ اى نیست براى صاحب این امر (حضرت حجت علیه السلام) از غائب شدن و آنقدر این غیبت طول مى‏ كشد و ادامه پیدا مى‏ كند كه كسانى كه به صاحب این امر قائل و معتقد هستند از آن برمى‏ گردند.

این غیبت امتحان و آزمایشى است از خداى عزوجل كه خلائق را با آن مى‏ آزماید و اگر پدران شما و اجدادتان دینى صحیح‏تر از این سراغ داشتند حتما آن را پیروى و تبعیت مى‏ كردند.

راوى مى‏ گوید: عرض كردم: اى سرور و آقاى من: پنجمى از فرزند سابع كیست؟ حضرت فرمودند: فرزندم، عقول شما قاصر است از درك آن و وسعت و توان حمل آن را ندارد ولى اگر زنده بمانید به زودى دركش خواهید نمود.

2ـ  امام صادق علیه السلام : ‏ إیاكم و التنویه‏ أما و الله لیغیبن إمامكم سنینا من دهركم و لتمحصن حتى یقال مات قتل هلك بأی واد سلك و لتدمعن علیه عیون المؤمنین و لتكفؤن‏  كما تكفأ السفن فی أمواج البحر فلا ینجو إلا من أخذ الله میثاقه و كتب فی قلبه الإیمان و أیده‏ بروح منه‏ و لترفعن اثنتا عشرة رایة مشتبهة لا یدرى أی من أی قال فبكیت ثم قلت فكیف نصنع قال فنظر إلى شمس داخلة فی الصفة فقال یا أبا عبد الله ترى هذه الشمس قلت نعم فقال و الله لأمرنا أبین من هذه الشمس.[3]

مفضل بن عمر گوید: شنیدم امام صادق علیه السلام می فرمود: بپرهیزید از شهرت دادن و فاش كردن (خصوصیات امر امام دوازدهم علیه السلام) همانا بخدا كه امام شما سال هاى سال از روزگار این جهان غایب شود و هر آینه شما در فشار آزمایش قرار گیرید تا آنجا كه بگویند: امام مرد، كشته شد، بكدام دره افتاد ولى دیده اهل ایمان بر او اشك بارد، و شما مانند كشتی هاى گرفتار امواج دریا متزلزل و سرنگون شوید، و نجات و خلاصى نیست، جز براى كسى كه خدا از او پیمان گرفته و ایمان را در دلش ثبت كرده و بوسیله روحى از جانب خود تقویتش نموده، همانا دوازده پرچم مشتبه برافراشته گردد كه هیچ یك از دیگرى تشخیص داده نشود (حق از باطل شناخته نشود).

3 ـ حدیث رسول خدا صلی الله علیه وآله: در تفسیر آیه اولی الامر برای جابر بن عبدالله انصاری دوازده امام را با نام و نشان معرفی نموده و در معرفی و علت غیبت امام زمان فرمود: ثم سمیی و كنیی حجة الله فی أرضه و بقیته فی عباده ابن الحسن بن علی ذاك الذی یفتح الله تعالى ذكره على یدیه مشارق الأرض و مغاربها ذاك الذی یغیب عن شیعته و أولیائه غیبة لا یثبت فیها على القول بإمامته إلا من امتحن الله قلبه للإیمان‏[4]

پس از او همنام و هم كنیه من حجة الله در زمینش و بقیة الله در بین عبادش، فرزند حسن بن علی ائمه مسلمین خواهند بود، او كسى است كه خداى تعالى مشرق و مغرب زمین را به دست او بگشاید، او كسى است كه از شیعیان و اولیائش غایب شود، غیبتى كه بر عقیده به امامت او باقى نماند مگر كسى كه خداوند قلبش را به ایمان امتحان كرده است.

................................................................................
پی نوشت ها:

[1] (کفایة الاثر ص 266)

[2] (علل الشرایع ج1ص244)

[3] (الکافی ج1ص335)

[4] (کمال الدین ج1ص253)


:: موضوعات مرتبط : اهل بیت , شبهات , اخبار , مطالبی از علما ,
:: برچسب ها : علت چهارم , غیبت امام زمان , (حتما بخونید) , امتحان مومنان , آهنگ انتظار , مهدویت , آخرالزمان ,


ادامه مطلب
تاریخ ارسال مطلب : چهارشنبه 14 بهمن 1394 | نویسنده : alireza shabani

 

تمامی حقوق این وبلاگ و مطالب آن متعلق به پـایـگاه عـاشـقـان مـهـدی(عـج) می باشد و انتشار مطالب با ذکر منبع مانعی ندارد.

طراحی و اجرا : عمارها - صالحون