تبلیغات
پـایـگاه عـاشـقـان مـهـدی(عـج) - جشن برای ولادت پیامبر (ص) بدعت است نه سالروز ورود عبدالعزیز به ریاض!!!

وهابیت تا جایی کمر همت به محو و نابودی اسلام بسته که حتی بزرگترین شخصیت اسلام و اشرف مخلوقات نیز از تیغ عناد این گروه انحرافی در امان نمانده است. برگزاری جشن برای ولادت پیامبر اسلام (ص) نیز یکی از مسائلی است که وهابیت از کنار آن نگذشته و آن را بدعت در دین به حساب می آورد، در این خصوص با خصوص با حجت الاسلام والمسلمین حبیب عباسی، کارشناس شبکه جهانی ولایت و مذاهب اسلامی گفتگویی انجام داده ایم که در ذیل می خوانید:

وهابیت به ظاهر برگزاری جشن برای میلاد پیامبر عظیم الشأن اسلام را برنمی تابد و آن را بدعت می داند؛ این فرقه ساختگی چه توجیهی برای این اعتقاد دارد؟
وهابیت علیرغم آن که ادعای دفاع از سنت پیامبر (ص) را دارد اما در عمل به دشمنی با ایشان و همه مواردی که مربوط به بزرگداشت مقام و جایگاه آن حضرت (ص) است، می پردازد؛ به طور مثال آنها جشن گرفتن برای میلاد پیامبر (ص) و سفر برای زیارت قبر مهم ترین شخصیت اسلام و ذکر صلوات در هنگام ادای شهادت بر رسالت در اذان را بدعت دانسته و با آن مخالفت می کنند. برای نمونه بن باز، مفتی اعظم سابق عربستان سعودی در فتوایی که در سایت رسمی او موجود است، در پاسخ به سوالی درباره جواز جشن گرفتن در میلا نبی مکرم اسلام (ص) می گوید: مسلمانان اجازه ندارند که در شب دوازده ربیع الاول برای پیامبر (ص) جشن میلاد برگزار کنند همان گونه که برای هیچ کس دیگری این اجازه را ندارند، زیرا جشن میلاد گرفتن از بدعت های ایجاد شده در دین است. زیرا پیامبر (ص) در زمان حیات خودش برای خود جشن میلاد نگرفته است و امر به این کار هم نکرده است و صحابه و تابعین هم این کار را انجام نداده اند پس دانسته می شود این عمل بدعت است.
همچنین هیئت عالی افتاء سعودی بالاترین شخصیت حقوقی در عربستان سعودی در در کتاب "فتاوی الجنة الدائمه للبحوث علمیه و افتاء "جلد سوم، صفحه 10 و 11 فتوایی را در حرمت جشن میلاد گرفتن برای پیامبر (ص) ذکر کرده و این عمل را شبیه شدن به یهود و نصارا در اعیادشان دانسته و گفته است: "ما این مطلب را به سنت رسول گرامی اسلام (ص) بازمی گردانیم و در سنت ایشان یافت نمی شود که آن را انجام داده باشد یا به آن امر کرده باشد و صحابه ایشان هم آن را انجام نداده اند پس می فهمیم که این مطلب از دین نیست بلکه از بدعت های ایجاد شده در دین است و از تشبه به اهل کتاب، مانند یهود و نصاری در اعیاد ایشان است. و به همین دلیل برای هر کسی که ذره ای آگاهی و گرایش و انصاف در طلب حق داشته باشد روشن می شود که جشن گرفتن در ولادت ها از دین اسلام نیست. (این کتاب توسط احمد بن عبدالرزاق الدویش جمع آوری شده است)
و همین مطلب در فتوای شماره 9126 در صفحه 28 و 29 جلد سوم همین کتاب نیز آمده است.
 

چه پاسخی می توان به این مساله مطرح شده از سوی وهابیت عنوان کرد؟
قرار نیست همه مسائل به این گونه در دین موجود باشد، بلکه مبانی وجود دارد که حلیت و حرمت مسائلی ذکر نشده در دین، بر اساس آنها بیان می شود.
به عنوان نمونه برگزاری جشن برای پیامبر (ص)، در واقع بزرگداشت و تکریم شخصیت ایشان است و در این نوع مجالس معمولا سخن از سیره و دستورات ایشان می شود و این قبیل بزرگداشت های از امور شعائر الله است که در آیه 32 سوره حج به آن اشاره شده است:" وَ مَنْ یُعَظِّمْ شَعائِرَ اللَّهِ فَإِنَّها مِنْ تَقْوَى الْقُلُوبِ" لذا رد کردن جشن میلاد برای پیامبر (ص) به بهانه بدعت امری باطل است.
ضمن اینکه برگزاری جشن برای پیامبر (ص) از موارد اتفاقی بین شیعه و سنی و سیره مستمره و دائمی بین مسلمانان بوده و در همه قرون مسلمانان به این امر اهتمام داشته اند. به عنوان مثال قسطلانی یکی از علمای اهل سنت در کتاب "المواهب الدنیه بالمنح محمدیه" جلد یک، صفحه 78 آورده است که:" مسلمانان همیشه در ماه میلاد رسول گرامی اسلام اقدام به برگزاری جشن کرده و در این ایام انفاق و اظهار شادی کرده اند و نذورات داده اند و برای میلاد رسول گرامی اسلام شعرخوانی کرده اند و برای ایشان از برکات میلاد پیامبر (ص) مطالب زیادی ظاهر شده است."
همچنین شخصیتی دیگر از علمای اهل سنت به نام سید محمد ابن سید علوی مالکی در کتابی با عنوان "حول الاحتفال بذکری المولود النبوی شریف" در رد این اعتقاد وهابیت نگاشته است که این کتاب را محمد بانه ای از علمای اهل سنت به فارسی ترجمه و توسط موسسه انتشاراتی حسینی اصل در ارومیه به چاپ رسیده است. در این کتاب ادله وهابیت در رابطه با ممنوعیت برگزاری جشن میلاد پیامبر (ص) اشاره شده است.
 

سیره دیگر ادیان چگونه است؟ آیا آنها نیز برای بزرگان خود اقدام به برگزاری جشن می کنند؟
اساسا جشن گرفتن در میلاد یک شخص گرامیداشت جایگاه اوست و این امری عقلی و منطقی و برای احترام گذاشتن به آن فرد و در واقع تکریم اوست؛ بله به عنوان مثال مسیحیان جشن کریسمس را به مناسبت میلاد حضرت عیسی (ع) و یادبود ایشان برگزار می کنند.
 

هدف اصلی وهابیت از طرح چنین موضوعات و بدعت شمردن برگزاری جشن میلاد پیامبر (ص) چیست؟
کمرنگ کردن نام و یاد پیامبر (ص) و محو کلی ایشان از جامعه و جهان هدف اصلی وهابیت است و تا اقدامات آنها در خصوص مقابله با یاد پیامبر (ص) و محو آثار مربوط به ایشان گواه این مساله است. وهابیت در حالی برگزاری جشن را برای پیامبر (ص) بدعت در دین می داند که خود جشن های ملی برای کشور عربستان برگزار می کند مانند جشن صد سالگی وارد شدن ملک عبدالعزیز به ریاض و تاسیس کشور عربستان سعودی. یا جشنی دارند با عنوان "الیوم وطنی للمکته" یعنی روز ملی عربستان سعودی که در کنار عید فطر و قربان آن را به عنوان یک عید رسمی به حساب می آورند و این جشن ها برخلاف جشن میلاد پیامبر (ص)، همواره به رقص و پایکوبی و رقص شمشیر می گذرد. 


:: موضوعات مرتبط : شبهات , اهل بیت ,
:: برچسب ها : جشن , برای , ولادت , پیامبر , (ص) , بدعت , است ,


ادامه مطلب
تاریخ ارسال مطلب : شنبه 28 دی 1392 | نویسنده : alireza shabani

 

تمامی حقوق این وبلاگ و مطالب آن متعلق به پـایـگاه عـاشـقـان مـهـدی(عـج) می باشد و انتشار مطالب با ذکر منبع مانعی ندارد.

طراحی و اجرا : عمارها - صالحون